پزشك شما در صورتی كه این معیارها را داشته باشید، ممكن است به دارو درمانی برای شما اقدام كند:

• سایر روش ه

بیشتر داروهاى ضد چاقی از طریق مهار اشتها اثر مى كنند، اما برخى از آنها از راه افزایش احساس پُرى و سیرى پس از غذا خوردن عمل مى كنند.

گروهی از داروهای ضد چاقی به "مهاركننده هاى لیپاز" معروفند. این داروها اشتها را مهار نمى كنند، بلكه از جذب چربى در بدن جلوگیرى مى كنند مثل داروى ارلیستات.

داروهاى كاهنده وزن اغلب براى مصرف كوتاه مدت هستند. داروهاى كاهنده وزن كه با نسخه تجویز مى شوند، نیاز به تایید بهداشتى دارند، حال آنكه داروهایى كه بدون نسخه به فروش مى رسند، نیازى به آن ندارند.

بیشتر داروهاى ضد چاقی  تنها براى مصرف موقت ساخته شده اند و بیشترین تاثیر خود را زمانى نشان مى دهند كه مصرف آنها با تغییر در سایر شیوه هاى زندگى همراه باشد. به همین ترتیب داروهاى ضد چاقی كه بدون نسخه به فروش مى رسند، از اثر بخشى كوتاه مدت برخوردارند.

پزشك چه وقت داروی ضد چاقی تجویز می كند؟

بهترین راه كاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش منظم است. اما اگر شما جزو افرادی باشید كه برای كاهش وزن تلاش می كنید و اضافه وزن برای شما مشكلات پزشكی ایجاد كرده باشد، داروهای كاهنده وزنی كه پزشك تجویز می كند، ممكن است به شما كمك كند.

ای كاهش وزن در شما موفق نباشد.

ضریب توده بدنی (BMI) به عنوان معیار چاقی در شما بالاتر از 24 باشد و شما دچار عوارض پزشكی چاقی مانند دیابت،فشار خون بالا یا قطع تنفس در هنگام خواب باشید.

• BMI شما بالاتر از 30 باشد.

در حال حاضر تنها دو داروی زیر مصرف بیشتری دارند:

• سیبوترامین (Meridia): این دارو با تغییر مواد شیمیایی در مغز باعث می شود شما به سرعت احساس سیری كنید. در ایران به نام ریداکت یا ریداکتیل معروف است.

بررسی ها نشان دهنده آن است كه پس از  سال، مصرف كنندگان سیبوترامین به طور متوسط 5 كیلوگرم بیشتر از افرادی كه رژیم غذایی كم كالری به همراه دارونما مصرف می كردند، وزن كم كردند. عوارض جانبی این قرص از جمله شامل افزایش فشار خون، سردرد، خشكی دهان، یبوست و بی خوابی است.

• ارلیستات یا زنیکال(Xenical): این دارو از جذب چربی در روده شما جلوگیری می كند. چربی جذب نشده با مدفوع خارج می شود. میانگین كاهش وزن یا این دارو در حد متوسطی است - یعنی حدود  سه كیلوگرم پس از یك سال.  در ایران به نام زنولیپ ، ونوستات و یا فت استاپ معروف است.

عوارض جانبی  این دارو شامل اجابت مزاج های مكرر و حاوی چربی است. از آنجایی كه اورلیستات مانع جذب برخی از مواد مغذی می شود، پزشك شما ممكن است برای شما مولتی ویتامین تجویز كند.

در حال حاضر دوز پایین تر این دارو با نام Alli در آمریكا بدون نسخه فروخته می شود و به عنوان مكمل رژیم غذایی و ورزش برای كاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد.

داروهای جدید ضد چاقی

داروهای ضد چاقی دیگری هم در مراحل مختلف تولید و عرضه قرار دارند. از جمله می توان به گروه داروهای مهار كننده گیرنده های كانابیس در مغز اشاره كرده كرد كه با مهار اشتها باعث كاهش وزن می شوند. از داروهای این گروه می توان به  اكومپلیا (Acomplia) با نام ژنریك ریمونابانت (rimonabant) ساخت شركت سانوفی - آونتیس اشاره كرد كه در بازارهای اروپایی موجود است. داروی اكومپلیا به خصوص برای سیگاری هاییكه از افزایش وزن پس از ترك سیگار نگرانند، می تواند مفید باشد. 

این دارو همچنین خطر بیماری قلبی را در مبتلایان به دیابت نوع 2 كه به درمان های استاندارد پاسخ نمی دهند كاهش می دهد.

ازمکمل های گیاهی رایج هم می توان از پومئول-کربو اسلیم-هربالایف و قرص ویتاتین نام برد.

fat stop- xenolip-venustat-reductil